Copper piping scrap typically sells for about $2.50-$4.50 per pound, with clean, sorted pipe bringing more than soldered or contaminated material. Copper grade, local yard rates, quantity, and deductions for fittings or insulation drive the final payout.
| Item | Low | Average | High | Notes |
|---|---|---|---|---|
| Clean, uncoated copper pipe | $3.00/lb | $3.75/lb | $4.50/lb | Usually sorted as #1 or #2 copper |
| Soldered or tarnished pipe | $2.50/lb | $3.25/lb | $4.00/lb | Yard grading and attached fittings matter |
| Insulated or mixed plumbing scrap | $1.50/lb | $2.50/lb | $3.50/lb | May be downgraded or require separation |
| Small residential lot, 25 lb | $38 | $81 | $113 | Assumes mixed grades and local yard rates |
Assumptions: U.S. scrap-yard counter prices, ordinary quantities, and no unusual contamination; rates change with copper markets and location.
What clean copper pipe scrap pays per pound
For ordinary plumbing pipe, yards commonly quote roughly $3.00-$4.50 per pound for clean material. The average practical payout is around $3.75 per pound, but a quoted price is not guaranteed until the yard inspects and weighs the load. Large, sorted quantities may receive a stronger offer than a small bucket of mixed offcuts.
Clean pipe without steel, plastic, insulation, or heavy solder is more likely to receive a top copper grade. Pipe with soldered joints or visible oxidation may be paid as a lower grade. For a quick estimate, multiply the yard’s grade-specific rate by the pipe’s net scale weight. A 40-pound lot at $3.75 per pound would gross $150 before any deductions.
How grading and scale deductions change the payout
A scrap quote reflects both copper content and preparation. The yard identifies the grade, weighs the accepted material, and may deduct for attached non-copper parts or reject prohibited items. The table shows common quote categories; actual grade names and classifications can differ by yard.
| Quote component | Typical rate or adjustment | What changes the amount | How to check |
|---|---|---|---|
| Clean copper pipe | $3.00-$4.50/lb | Purity, pipe type, market rate | Ask which grade applies |
| Soldered or mixed pipe | $2.50-$4.00/lb | Joints, brass fittings, coatings | Request the grade before unloading |
| Plastic or insulation | $0-$1.00/lb adjustment or rejection | Amount and ease of removal | Ask whether stripping is worthwhile |
| Scale weight | Usually no separate fee | Moisture, containers, tare weight | Watch the scale and confirm net pounds |
Brass valves and steel hangers may be weighed separately or removed from the copper lot. Some yards do not publish a deduction schedule and instead assign a lower grade after inspection. Confirm the grade and net weight, not just the advertised top copper price.
Pipe diameter, solder, and insulation set the grade
Scrap value depends more on copper grade than pipe diameter alone. Clean 1/2-inch or 3/4-inch plumbing pipe can qualify for a higher category if fittings are removed, while larger-diameter pipe may still be downgraded if it contains steel inserts or non-copper connections. Copper tubing with a coating or insulation also needs yard-specific classification.
As a practical threshold, a load with more than a few attached brass fittings or several soldered joints may be treated as mixed or lower-grade copper. Insulated pipe can lose value when plastic covers a substantial portion of its surface; stripping is worthwhile only if the labor and disposal effort are less than the price difference. Separate copper from brass, steel, and plastic before comparing offers.
Why copper scrap prices differ by region
Local yards can vary by about 5%-20% from one another, even in the same state. Competition, transport costs, regional demand, and the yard’s buyer network all affect the counter rate. Larger metro areas may have more competing buyers, while remote locations can offer less because hauling and processing cost more.
Rates also track changing commodity markets, so an online price list may not match a same-day quote. Call at least two nearby yards and give each the same description: pipe grade, estimated pounds, fittings, and insulation. Compare the net offer for the whole load rather than a headline rate that applies only to top-grade copper.
How much a 25-pound or 100-pound pipe lot brings
Small lots are often accepted at the standard scale rate, but the return is modest enough that travel costs can erase the gain. A 25-pound bundle of clean pipe at $3.00-$4.50 per pound pays about $75-$113. A 100-pound clean lot pays roughly $300-$450 at the same rates, before any grade adjustment.
For mixed pipe, a 100-pound load paid at $2.50-$4.00 per pound would bring $250-$400. These examples assume the stated weight is accepted copper, not a total weight that includes containers or attached non-copper material. Estimate using the likely grade, not the highest rate shown on a yard’s price board.
Travel, sorting, and yard minimums affect small loads
Most scrap yards pay by weight rather than charging installation-style labor fees, but preparing and delivering the material takes time. Sorting a 25-pound lot may take 30-60 minutes, while a 100-pound cleanup could require 1-3 hours depending on fittings and insulation. Some yards set minimum quantities for pickup, and pickup or hauling charges can reduce the net return.
For example, spending two hours sorting at an opportunity cost of $20-$35 per hour represents $40-$70 of time. That may exceed the difference between mixed and clean pricing for a small load. Ask about pickup minimums and fees before arranging transport.
Sorting copper pipe before the scale can pay off
Remove accessible plastic insulation, steel hangers, and brass valves when doing so is safe and practical. Keep clean copper pipe separate from soldered sections instead of combining everything into one pile. Do not burn insulation or use unsafe methods to strip material; yards may reject burned copper and local rules may prohibit the practice.
Weigh the time and tools required against the expected price increase. For a small load, calling the yard for both mixed and clean rates can show whether sorting is worthwhile. Larger quantities make even a $0.25-$0.75-per-pound grade difference more significant. Use the yard’s actual grade rules to decide what to separate.
Three sample copper piping scrap payouts
| Load example | Estimated weight and rate | Estimated payout | Assumption |
|---|---|---|---|
| Clean remodeling offcuts | 25 lb at $3.00-$4.50/lb | $75-$113 | Sorted copper, no major attachments |
| Soldered plumbing removal | 60 lb at $2.50-$4.00/lb | $150-$240 | Some joints and fittings remain |
| Large clean replacement lot | 150 lb at $3.00-$4.50/lb | $450-$675 | Net copper weight after sorting |
These are gross estimates, not guaranteed offers. The yard’s posted rate, inspection, scale reading, and market conditions determine the actual check. Call on the day of delivery and confirm the accepted grade before making a special trip.